Archiwum

2013-05-17 (09:56)

Aneta Kręglicka o decyzji Angeliny Jolie: Nie mogę powiedzieć, że podziwiam ją

  A A A
Aneta Kręglicka, polska Miss World z 1989 r., bardzo kontrowersyjnie wypowiedziała się pytana o to, jak ocenia decyzję Angeliny Jolie o profilaktycznej mastektomii obu piersi.

Szokująca sprawa! - mówi w rozmowie z Faktem. Myślę, że to pochopna decyzja, ja bym się w życiu chyba na coś takiego nie zdecydowała.

I jeszcze zaczęła podejrzewać Angelinę o demonizowanie tego problemu dlatego, że być może ta hollywoodzka gwiazda jest zbyt wrażliwa.

Ja chyba nie miałabym na tyle odwagi, aby podjąć taką próbę uchronienia swego zdrowia, choć rozumiem że to wszystko dzieje się z myślą o dzieciach - dodaje. Nie mogę powiedzieć, że podziwiam ją. Jest w tym coś dziwnego, coś dla mnie nie do końca zrozumiałego.

Co ciekawe, Aneta Kręglicka zachęca oczywiście kobiety o dbania o swoje zdrowie i regularne badanie się także pod kątem raka piersi, ale...

Mammografii nie robię! - Aneta Kręglicka informuje zdecydowanie, pewna swego, choć deklaruje, że bada się bardzo regularnie. Jestem przeciwna mammografii, choć może nie powinnam tego mówić. To zbyt ryzykowne badanie, kobieta jest narażona na zbyt silne promieniowanie, o wiele silniejsze, niż zwykły rentgen.

Aneta Kręglicka dodaje, że przed mammografia przestrzegali ją lekarze, co bardzo utkwiło jej w głowie, ale oczywiście robi regularnie badania piersi za pomocą usg.

A jak jest jakaś sytuacja, która wymaga głębszej kontroli, to to wtedy jest rezonans magnetyczny - wyjaśnia jeszcze.

Miss World uważa, że zbyt często naraża się delikatne piersi kobiet na bardzo silne promieniowanie w trakcie częstych mammografii, które to badanie zaleca się nawet co dwa lata.

Byłabym ostrożna, by promować mammografię! - kończy zdecydowanie, choć czy aby nie nazbyt kontrowersyjnie?

Polecamy w wydaniu internetowym fakt.pl:

Polub nocoty.pl na Facebookuoceń
tak 31 83.78%
nie 6 16.22%


Opinie (136)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~ja 2013-05-18 (21:54) 2 lata 9 dni 22 godziny i 4 minuty temu

Jak ktoś ma kurki od kuchenki gazowej a nie piersi to sobie może robić usg. Ja mam biust jak Matka Polka, babcie ( x2 zmarłe na raka piersi), miseczka F, lat 48, mammografia i usg wg wskazań lekarza od chorób piersi, pod którego jestem opieką. Nie wszystko damy radę wymacać same. Badać się ile się da... POLECAM

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
2
~nick@ 2013-05-19 (20:58) 2 lata 8 dni 23 godziny i 1 minutę temu

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że usunęła zdrowe piersi... A co mają powiedzieć zagrożeni guzem mózgu? Mają mózg usunąć?

odpowiedz

8
0
~Szymon 2013-05-19 (08:15) 2 lata 9 dni 11 godzin i 43 minuty temu

Jest taka sztuka Mrozka "Policja". Policjanci sami wymyślają groźnych przeciwników żeby uzasadnić własne istnienie i potrzebę działania służb specjalnych. Policja, która jest powołana do utrzymania porządku, sama produkuje antypaństwowe i wywrotowe myśli i działania, by jakoś usprawiedliwić konieczność swojego istnienia. Bo po co potrzebna byłaby policja, gdyby zamknięto ostatniego złodziej? Policja straciłaby pracę i żeby przeżyć, musiałaby zacząć kraść...Czy nie jest podobnie w tzw. służbie zdrowia? Po co wyleczyć pacjenta? Przecież wtedy lekarz nie będzie mu potrzebny. LECZYĆ - owszem, ale nie WYLECZYĆ! Wszak w ten sposób koncerny medyczne i farmakologiczne strzeliłyby sobie w oba kolana! A tak od czasu do czasu zastraszy się ludzi jakąś pandemią, rakiem czy pneumokokami i szczepionki i inne świństwa idą jak woda. A biznes się kręci do końca świata i jeden dzień dłużej!

odpowiedz

3
2
~floridagirl 2013-05-19 (08:09) 2 lata 9 dni 11 godzin i 49 minut temu

Ryzyko ze Angelina zachoruje bylo wysokie, 87 % tak przynajmniej podaja amerykanskie media wiec ktora z Was moje drogie panie spalaby spokojnie majac swiadomosc, ze najprawdopodobniej wkrotce stanie sie to faktem. Kazdy z nas ma wole wyboru ale prawda jest, ze Joile nie bylaby celebrytka, gdyby nie poinformowala o tym calego swiata. Wiecej kontrowersji, wieksza popularnosc, wieksze zyski, nowa rola , ksiazka byc moze dokument i kolejna znakomita rola Angeliny na miare Oscara.

odpowiedz

9
2
~cechu 2013-05-19 (08:05) 2 lata 9 dni 11 godzin i 53 minuty temu

Prawdziwa kobieta i do tego Polka a nie europejka-tak trzymaj nie daj się ogłupić przez ,,Europejczyków,,

odpowiedz

16
6
~101 2013-05-18 (22:21) 2 lata 9 dni 21 godzin i 37 minut temu

Zgadzam sie z pania Kreglicka. Mamografia to lipa i niebezpieczna.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
2
~polo 2013-05-19 (07:46) 2 lata 9 dni 12 godzin i 12 minut temu

A co w dziwnego w takiej wypowiedzi.Skąd tyle raków.Od wszelkiego rodzaju naswietlań promieniami.Skoro jest USG nieszkodliwe to nalezy to robić, ale nam wciskaja mammografie bo ktos na niej zaramia:producent urzadzenia,producent tego promiennika, fundusz zdrowia.traci zdrowie pacjent.

odpowiedz

11
4
~Szarka 2013-05-19 (07:22) 2 lata 9 dni 12 godzin i 36 minut temu

To nie słowa pani Kręglickiej są kontrowersyjne, tylko wycięcie sobie zdrowych cycków i zastąpienie je sztucznymi, czyli okrzyknięty już wydarzeniem roku tzw. 'EFEKT ANGELINY". Niezły PR dla wszelkiej maści hochsztaplerów i klinik chirurgicznych. Aż się prosi, ile na tym oprócz podreperowania przybladłej sławy gwiazda zarobiła. Pani Kręglicka poruszyła jeszcze jeden ważny problem - szkodliwość mammografii, o której głośno dotychczas nic nie mówiono.

odpowiedz

6
1
~malena 2013-05-19 (06:52) 2 lata 9 dni 13 godzin i 6 minut temu

raz dałam się skusić na mammografię. Na szczęście nic nie wykryto. Po kilku latach wymacałam jakiś guzek i poszłam z tym do lekarza, a on wyraźnie dał mi do zrozumienia, ze lepiej zrobić USG. Guzek był, ale okazał się niegroźny. Poszukałam artykułów na temat mammografii. W krajach rozwiniętych odchodzi się od tego badania. Napromieniowanie może pobudzić komórki rakowe, które być może nawet są, ale nigdy by się nie uaktywniły, gdyby nie to badanie. Do tego dochodzi stres, który ma ogromne znaczenie w stymulacji raka. Z różnych źródeł dochodzą też informacje o starych, wręcz niebezpiecznych urządzeniach do mammografii. Zresztą po zrobieniu tego badania następne i tak będzie USG, więc po co narażać się na promieniowanie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~mila 2013-05-19 (07:00) 2 lata 9 dni 12 godzin i 58 minut temu

"CIEMNA STRONA MAMMOGRAFII" - wpisz tytuł w wyszukiwarkę. "W ostatnim czasie wokół badań mammograficznych rozgorzała prawdziwa burza. Opublikowane badania wskazują, że z powodu rutynowych mammografii, ogromna liczba kobiet jest niepotrzebnie leczona w związku z guzami, które nigdy nie dałyby objawów. Zachęcanie kobiet do regularnej mammografii budzi obecnie coraz większe kontrowersje. W 2009 r. rządowa organizacja Preventive Services Task Force oficjalnie skrytykowała rutynowe badania mammograficzne u kobiet po 40. roku życia. W 2012 r. podpisał się pod tym brytyjski Departament Zdrowia, argumentując, że badania mammograficzne prowadzą do fałszywych alarmów..."

odpowiedz

4
0
~mila 2013-05-19 (06:40) 2 lata 9 dni 13 godzin i 18 minut temu

"RAK PIERSI I RAK PROSTATY - (wpisz w wyszukiwarkę). "W brytyjskim „The London Times” z dn. 02.06.1991 w artykule „Does Routine Screening Reduce Breast Cancer Deaths?” („Czy rutynowe badanie piersi na obecność raka zmniejsza śmiertelność” ) odpowiedziano na pytanie zawarte w tytule negatywnie. Inaczej mówiąc, z punktu widzenia interesu kobiet, wszelkie badanie piersi nie ma sensu, nie przedłuży im życia. Ma natomiast sens z punktu widzenia interesów kompleksu medycznego. Napędza łatwowierną klientelę. Można zaobserwować wielki hałas wokół raka piersi. Kobiety są straszone, namawiane do mammografii, badan cytologicznych. Z przekazów medialnych można niemal wywnioskować, że… wystarczy się przebadać, że to jest najważniejsze, że wczesne wykrywanie... (...) Kobiety nie są informowane o naprawdę ważnych aspektach dotyczących problemu badań piersi i leczenia raka piersi..."

odpowiedz

5
0
~mila 2013-05-19 (06:15) 2 lata 9 dni 13 godzin i 43 minuty temu

Walter Last "NA ILE NAUKOWE SĄ KONWENCJONALNE TERAPIE ANTYRAKOWE?" (wpisz w wyszukiwarkę). "Analiza wielu szeroko zakrojonych badań mammograficznych pokazuje, że mammografia prowadzi do bardziej agresywnej terapii bez żadnych dodatnich skutków, jeśli chodzi o przeżywalność pacjentek.Brak jest wiarygodnych danych wynikających z rozległych losowych prób mammograficznych, które świadczyłyby na korzyść mammografii".

odpowiedz

5
0
~mila 2013-05-19 (06:11) 2 lata 9 dni 13 godzin i 47 minut temu

"RAK PIERSI - WYKRYWANIE CZY OSZUKIWANIE?"- wpisz tytuł w wyszukiwarkę: - Co roku rośnie liczba zachorowań na raka piersi, za co częściową winę ponoszą mammograficzne prześwietlenia rentgenowskie, oraz toksyny trafiające do naszego środowiska i żywności. Dodać należy, iż 5 do 15% przypadków tych badań daje fałszywe wyniki, wiec fałszywe, dodatnie wyniki oznaczają kolejne badania, a w konsekwencji większą dawkę promieniowania. Idąc dalej należy stwierdzić, że mammogramy nie są pewną metodą diagnostyczną i zbyt często prowadzą do zbędnych biopsji piersi - kosztownego, inwazyjnego zabiegu chirurgicznego, który wywołuje silny strach, ból, i uraz psychiczny u kobiet, które nowotworu nie mają. Jak podaje Merck Manual z 1998 roku, na każdy przypadek wykrytego nowotworu piersi, przypada od 5 do 10 kobiet, które niepotrzebnie przechodzą bolesną biopsję piersi."

odpowiedz

7
6
~xxx 2013-05-18 (22:24) 2 lata 9 dni 21 godzin i 34 minuty temu

Ciekawa jestem, czy gdyby Wasze matki umarły teraz na raka piersi, który mogły wykryć kilka lat temu w początkowej fazie, byłybyście takie pewne, że mammografia to zło. Mojej znajomej matka zmarła w pół roku po wykryciu. Do lekarza przyszła z wchłoniętą przez nowotwór piersią oraz przerzutami do innych organów. Jej siostra i matka zmarły na tę chorobę. Gdyby się regularnie badała, pewnie dziś by żyła. A w Polsce kobiety nawet do ginekologa nie chodzą - może raz są, podczas porodu. Badanie nie jest przyjemne i jest krępujące, ale daje pewność, jednak nie na 100%, bo rak rozwinąć się może w ciągu kilku miesięcy. Jednak, jeśli kobieta dba o swoje zdrowie, dietę i ruch, to nikłe są szanse, że tak się stanie. Poza tym podstawowa informacja - kobieta, która po 50 r. życia ma jeszcze miesiączkę niech idzie do ginekologa jak najszybciej! to nie jest normalne! dbajmy o swoje matki, żony i córki!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
2
~bacha 2013-05-19 (05:36) 2 lata 9 dni 14 godzin i 22 minuty temu

o raku matki wiedziala juz majac i 20 lat ale cycki jej obwisly dopiero teraz,wiec silikony pod ladnym pretekstem bo nie chce jak miliony innych robia silikony,chce byc oryginalna

odpowiedz

2
5
~pawel 2013-05-19 (04:12) 2 lata 9 dni 15 godzin i 46 minut temu

cóż-blondynka...

odpowiedz

12
6
~Ela 2013-05-18 (15:36) 2 lata 10 dni 4 godziny i 22 minuty temu

Mamografia tak samo szkodzi jak mocne opalanie szczegolnie w solarium, czym kreglicka jest zywym przykladem.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

16
1
~. 2013-05-17 (17:39) 2 lata 11 dni 2 godziny i 19 minut temu

W USA coraz głośniej o szkodliwości mammografi oraz jej nieskuteczności. W małych piersiach, "gęstych" mammoram nic nie wykaże. Lepiej widać na USG, problem w tym, że ubezpieczenia zapłacą za profilaktyczny mammogram a za profilaktyczne USG piersi nie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

24
12
~@@@@ 2013-05-17 (17:45) 2 lata 11 dni 2 godziny i 13 minut temu

Brawo Pani Aneto!!!! chociaż jedna osoba,która publicznie potrafi powiedzieć mammografii NIE,w mojej rodzinie jest sporo lekarzy i takie samo zdanie mają na temat szczepień jak i mammografii,też mówią NIE a Ja im ufam,niestety w Naszym kraju ogłupia się ludzi,bo Pan doktor w TVN powiedział...i tego wszyscy sie trzymają tylko Pan doktor za te opinię ma sporo pieniędzy płacone,szkoda,ze wielu ludzi nie czyta informacji na portalach gdzie pisze się prawdę,jeśli tak wszystko jest skuteczne to czemu na zachodzie gdzie obecnie mieszkam np.szczepienia nie są obowiązkowe a w Polsce niestety są...nie daje Wam to do myślenia...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

13
1
~barbi 2013-05-19 (00:54) 2 lata 9 dni 19 godzin i 4 minuty temu

Pani Aneta ma rozum! Też nigdy nie robię mammografii, nie miałam jej nigdy w życiu i nie zamierzam robić, mimo nawoływań. I pomimo tego, że koleżanki nazywają mnie "ciemnogrodem". To badanie ma chronić przed rakiem, a przecież wiadomo,że napromieniowywanie zwiększa ryzyko zachorowania na raka! Gdzie tu logika? Naświetlanie piersi, które szkodzi, aby wychwycić zmiany, których nie ma, ale np. po 10 mammografiach jest duże prawdopodobieństwo, że będą. Czasami trzeba przecież prześwietlić ząb, np.przy leczeniu kanałowym, przechodzi się przez bramki na lotniskach, to aż nadto promieniowania, po co jeszcze mammografia? Profilaktyka raka to rozsądny tryb życia, odpowiednia dieta, urlop, wysypianie się w nocy, a nie latanie na inwazyjne badania, co nie znaczy, że nie należy się badać, ale rozsądnie! Badanie nie może szkodzić bardziej, niż pomagać. Pozdrawiam samodzielnie myślące kobiety, a nie idące w stadzie owczym pędem. Brawo pani Kręglicka, piękna , mądra i odważna w głoszeniu swoich poglądów. Barbi

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi